خرید روغن موتور

خرید روغن موتور

معمولا در هنگام خرید روغن موتور فروشندگان راهنمایی لازم را ارائه می کنند اما اصولی ترین روش مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو و انتخاب روغن موتور استاندارد و مناسب برای خودرو است .معمولا در دفترچه راهنمای خودرو های مختلف ، روغن موتور مناسب با دو کد SAE و API(انیستیتو نفت آمریکا) توسط شرکت مذکور معرفی شده است لذا در هنگام خرید روغن موتور حتما توجه داشته باشید که محصول مورد نظرتان حتما با این کد تطبیق پذیر باشد و به سراغ روغن موتور های دیگر نروید. شرکت های خودروسازی همچنین معمولا برند خاصی از روغن را پیشنهاد می کنند که این برند روی شیشه عقب خودرو هایشان نیز نوشته می شود ( برای مثال شرکت رنو استفاده از روغن موتور های ELF را پیشنهاد می کند).

چرا باید روغن موتور را عوض کنیم ؟

 

 خرید روغن موتور
روغن از زمان شروع بکار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی قرار گرفته و روغن پایه آن آلوده شده و از کیفیت آن کاسته می شود. مواد افزودنی استاندارد آن نظیر مواد افزودنی پاک کننده نیز، مصرف می شوند . در این حالت خاصیت روانکاری ، پاک کننده و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها ، کاهش می یابد لذا به این دلیل باید بعد از اتمام خواص روغن موتور در زمان های مختلف بسته به نوع روغن نسبت به تعویض آن اقدام کرد .

روغن موتور خوب چیست ؟

 

خرید روغن موتور
برای انتخاب یک روغن موتور خوب ، عوامل و پارامترهای مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب ، دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور را داراست .
کلیه قیمت های اعلام شده دراین مطلب مربوط به هفته گذشته و بازار مرجع تهران یعنی خیابان اکباتان یا چراغ برق هستند و ممکن است حدود ۲۰ درصد با قیمت ارائه شده از سوی مغازه داران خرده فروش تفاوت داشته باشد .

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد زیر است:

 

  • کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور
  • کاهش سایش قطعات موتور
  • خنک نمودن قطعات داخلی موتور
  • تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات
  • آب بندی کامل بین سیلندر و پیستون
  • محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی
  • کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف

مشخصات روغن:

 

انستیتو نفتی آمریکا APIبرای طبقه بندی روغن‌ها بر چسب کیفیت و فناوری ساخت آن‌ها کد بندی خاصی ابداع نموده است. حرف اول، معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C برای خودروهای دیزلی و حرف S برای برای خودروهای بنزینی) ‌و حرف دوم، نشاندهنده سطح کیفیت روغن خواهد بود. به این مفهوم که حرف A پایین‌ترین سطح کارایی را نشان می‌دهد و با بالا رفتن حروف سطح کارایی نیز افزایش خواهد یافت. مانند SG، SJ، SL، SM، و…
سطوح کارایی بالا‌تر، نشان از میزان افزودنی‌های بیشتر در روغن بوده و در تست ازمایشگاهی و عملکردی، شرایط حادتری را تحمل می‌کنند. افزودنی‌های مختلف، مقاومت روغن را برای شرایط سخت حرارتی و فشار زیاد موتور بهینه می‌کنند.

روغن‌های توصیه شده توسط شرکت‌های سازنده خودرو دارای خواص لازم بوده و نباید افزودنی‌های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود. زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواصی که از باتدا در روغن وجود دارد می‌شوند.

دو نکته مهم:

  • سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است.
  • از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آنها در موتور خودداری نمایید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *